Skip to main content
Nadbiskup Chullikatt predvodio misu Večere Gospodnje u katedrali

Nadbiskup Chullikatt predvodio misu Večere Gospodnje u katedrali

Apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori, nadbiskup mons. Francis Assisi Chullikatt, u večernjim satima na Veliki četvrtak, 17. travnja predvodio je misu Večere Gospodnje u katedrali Srca Isusova u Sarajevu.

U suslavlju s apostolskim nuncijem bili su: vrhbosanski nadbiskup metropolit mons.Tomo Vukšić, kanonik Vrhbosanskog kaptola i rektor katedrale preč. Marko Zubak, tajnika Apostolske nuncijature mons. Javiera Camañes-Forésa te još 14 svećenika, javlja Nedjelja.ba.

Redovnice različitih kongregacija, bogoslovi i drugi vjernici pobožno su sudjelovali na svetoj misi kojom se obnavljaju najveća otajstva: ustanova svete euharistije, svećeničkog reda i Isusove zapovijedi o bratskoj ljubavi. Nakon što je otpjevan himan Slava Bogu na visini, zazvonila su sva zvona a nakon toga više neće zvoniti sve do Mise bdijenja u uskrsnoj noći.

Isus je znao da je došao njegov čas

Prigodnu propovijed uputio je nadbiskup Chullikatt napomenuvši uvodno kako danas slavimo večeru Gospodnju, temeljni trenutak u našem životu vjere, u kojem se Isus, u svojoj beskrajnoj poniznosti, priprema prinijeti svoje tijelo i krv za spasenje cijeloga čovječanstva. Nadalje, potaknuo je kako nas netom pročitano Evanđelje uvodi u trenutak dubokog zajedništva između Isusa i njegovih učenika, ali i u prigodu velikog poučavanja, jer kako piše evanđelist Ivan: Isus je znao da je došao njegov čas da prijeđe s ovoga svijeta Ocu, budući da je ljubio svoje, one u svijetu, do kraja ih je ljubio.

 DSC51781

„Kontekst u kojem se nalazimo je večera koju je Isus želio podijeliti s učenicima, svojim prijateljima (usp. Iv 15,15b), uoči svoje muke i smrti. Dijeliti hranu čin je povjerenja i prijateljstva, jer hrana povezuje, a u činu dijeljenja učvršćuje se veza među prijateljima. Stoga je zajednička večera mjesto gdje se stvaraju duboke veze među ljudima. Tako je Večera u dvorani Posljednje večere postala povijesno mjesto u kojem je ustanovljen uzvišeni sakrament euharistije, čiju uspomenu večeras slavimo. Isus je znao da je došao čas da se vrati Ocu, ali prije nego što izvrši svoju žrtvu na križu, u poslušnosti Ocu, želi učenicima darovati ovaj Sakrament kao svoju oporuku ljubavi, koja će ih pratiti čitav život“, protumačio je propovjednik, podsjetivši kako evanđelist Ivan, za razliku od drugih evanđelista, s posebnom pozornošću opisuje vrlo dirljiv trenutak koji se dogodio tijekom te Svete večere; Kada je, naime, Isus ustao od večere, odložio haljine, uzeo ubrus i opasao se, nalio zatim vodu u praonik i počeo učenicima prati noge i otirati ih ubrusom kojim je bio opasan.

Isus preuzima ulogu sluge

„Izniman je to čin koji nas poziva da razmislimo što znači biti kršćanin, što znači slijediti Isusa i kako smo pozvani živjeti ljubav na konkretan i korjenit način. Isus, iako Učitelj, ponižava se i pere noge učenicima. Čin je to koji se tada smatrao ponižavajućim, namijenjenim robovima. No, Isus se ne boji preuzeti ulogu sluge kako bi nas poučio da kršćanska ljubav nikada nije ljubav moći, već služenja. Svaki Isusov čin tijekom ove večere govori o ljubavi koja se spušta kako bi uzdigla drugoga, ljubavi koja ne traži priznanje, već se daruje besplatno. Isusova ljubav je potpuna, bez granica, i proteže se do posljednjeg daha“, kazao je nadbiskup.

Misa Vecere Gospodnje 1

Nastavljajući, propovjednik je podsjetio na Pisma Svete Katarine Sijenske u kojoj ta svetica, uz ino, kaže kako ljubiti znači živjeti za dobro drugoga – u svakom djelu, svakoj riječi, svakoj misli – to je Božja ljubav koja nam je objavljena u Kristu.

„Danas, dok sudjelujemo u ovoj uspomeni ustanovljenja euharistije, pozvani smo razmisliti o primjeru poniznosti, ljubavi i služenja koji nam je Isus ostavio, kako bismo i mi te vrijednosti živjeli u svom svakodnevnom životu. Točno kako nas podsjeća papa Franjo: 'Euharistija, izvor i vrhunac cjelokupnog kršćanskog života, dar je koji nam Isus daje samoga sebe – iz ljubavi koja se ponizuje, daruje, postaje prisutna za svakoga od nas kako bi dotaknula svako srce. To je ljubav koja postaje žrtva, koja postaje služenje, koja postaje prihvaćanje'“, naglasio je nuncij te zaključno posvijestio kako smo svi pozvani biti Isusovi učenici ne samo primajući Njegovo tijelo i krv u euharistiji, nego i tako da svakodnevno utjelovljujemo ljubav i služenje koje nas je On naučio.

Klanjanje u tišini

Na kraju Mise Večere Gospodnje, poslije popričesne molitve nadbiskup Chullikatt u svečanoj je procesiji prenio Sveto Otajstvo i pohranio ga u pokrajnjoj lađi,  kamo će na Veliki petak i na Veliku subotu dolaziti vjernici i moliti se u tišini. Poslije kađenja nastavljeno je klanjanje pred Presvetim u tišini, a oltar je ogoljen.

Misa Vecere Gospodnje 28

Tijekom Mise Večere Gospodnje liturgijsko pjevanje animirao je Katedralni mješoviti zbor Josip Stadler pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića, a asistirali su bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa pod vodstvom vlč. Ivana Rake.

Na kraju vrijedi podsjetiti kako su obredi Velikoga petka u sarajevskoj katedrali 18. travnja u 18:00 h.

J.Vr.,KT