Skip to main content
Nadbiskup Vukšić u sarajevskoj prvostolnici slavio misu na Uskrs

Nadbiskup Vukšić u sarajevskoj prvostolnici slavio misu na Uskrs

Na svetkovinu Uskrsa, 20. travnja, vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić slavio je euharistiju u sarajevskoj katedrali Srca Isusova.

U koncelebraciji s nadbiskupom Vukšićem bili su provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić i šest svećenika. Na početku mise, pozdravljajući okupljene vrhbosanski je nadbiskup čestitao najveću kršćansku svetkovinu. U uvodnom dijelu homilije koju je naslovio Uvijek spremni na obrazloženje nade koja je u nama, propovjednik je podsjetio je na riječi Svetoga Pavla kojima je započeo pismo jednome od svojih suradnika, kojega je nazvao sinom u vjeri, a slične riječi ponovio je više puta i na drugim mjestima u svojim spisima, javlja Nedjelja.ba.

Uskrs u katedrali 36

Hrabri svjedoci istine

„To da je Isus nada naša i nada cijelog ljudskoga roda temelji se na istini da je uskrsnuo. To svjedoče Evanđelja, među kojima i današnji odlomak (usp. Iv 20,1-9,) te vjera i navještenje apostola, koja se zasniva na Isusovim očitovanjima i njihovu izravnom iskustvu, o čemu čitamo u današnjem odlomku iz Dijela apostolskih (usp. Dj 10,34-43)“, posvijestio je nadbiskup te podsjetio kako su Isusovi učenici ustrašeni i ožalošćeni osudom i nasilnom Njegovom smrću te u strahu da bi i oni mogli biti progonjeni, najprije se bili sklonili iza zaključanih vrata, ali su se, ohrabreni Isusovim očitovanjem nakon uskrsnuća i izravnim kontaktom s njim, vrlo brzo pretvorili u hrabre svjedoke istine i javne propovjednike onoga što su vidjeli i čuli.

Uskrs u katedrali 2

„Isus je svojim uskrsnućem svim ljudima otvorio vrata vječnog života i postavio most između ovoga svijeta i vječnog života, koji je otvoren za prolaz svim ljudima“, kazao je te naglasio kako je nada u novi život osnovna poruka Uskrsa – sadržaj događaja Isusova uskrsnuća kojim je On pobijedio smrt i nastavio živjeti na nov način, u vječnosti.

Primjenjeno kršćanstvo

Nada je, nastavio je propovjednik, uz vjeru i ljubav, jedna od tri stožerne – najvažnije kreposti u kršćanstvu, a konkretiziranje nade u svakodnevnom životu kršćana nešto što bi se s pravom moglo nazvati primijenjeno kršćanstvo. „U tom smislu jubilarna 2025. od Isusova rođenja, koja je cijela posvećena upravo kreposti kršćanske nade i njezinu konkretnom svjedočenju, samo je povod za aktualiziranje istine, da je kršćanstvo vjera nade i da su kršćanski vjernici poslani biti svjedoci nade. Odnosno, svjedočenje nade neizostavni je dio života svakog kršćanina jer kršćanin vjeruje u Isusa Krista, uskrslog, koji je upravo po tomu, kako piše apostol Pavao, nada naša“, apostrofirao je mons. Vukšić, podsjetivši i na pobožnu hrvatsku liturgijsku pjesmu: Isus usta slavni, a mrak nesta tamni, teška žalost minu dan veseli sinu. Dan je sad veselja, dan je Spasitelja. Hvalu svi mu dajmo, radosno pjevajmo. 

Uskrs u katedrali 29

Budimo jedni drugima znak nade

Nadalje, propovjednik je podsjetio na okolnost sadašnjeg trenutka koju treba prepoznati, a to je kako su se ove godine muslimani, katolici i pravoslavni u isto vrijeme postom pripravljali za svoje velike blagdane. „Ta blizina u duhovnom kalendaru nudi priliku, i za to se molimo, da hodamo jedni s drugima, u zajedničkom procesu čišćenja, molitve i milosrđa. Isto tako, tu simboliku treba protumačiti da ne želimo živjeti jedni pored drugih, već želim živjeti zajedno u iskrenom i međusobnom poštovanju i jedni drugima biti znak nade“, potaknuo je vrhbosanski nadbiskup.

Uskrs u katedrali 28

Liturgijsko pjevanje animirao je Katedralni mješoviti zbor Josip Stadler, pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića, a asistencijom kod oltara ravnao je vlč. Ivan Rako.

Na kraju mise nadbiskup Vukšić podijelio je blagoslov s općim oprostom.

J.Vr.,KT