Bogojavljenje svečano proslavljeno u katedrali
Svetkovina Bogojavljenja svečano je proslavljena, 6. siječnja, misom u prvostolnici Srca Isusova u Sarajevu. Euharistiju je predslavio vrhbosanski nadbiskup mons. Tomo Vukšić.
Koncelebriralo je 15-ak svećenika među kojima su bili: prepošt Stolnog kaptola i profesor na sarajevskom KBF-u mons. Pavo Jurišić i tajnik apostolske nuncijature u BiH mons. Javier Camañes-Forés.
Blagoslov vjernika
Na početku misnog slavlja nazočne je pozdravio mons. Vukšić posvetivši kako se Bogojavljenje u hrvatskom narodu naziva i Vodokršće ili Sveta Tri kralja, ali da je poruka ista: Božje objavljenje svim narodima i svakome čovjeku s pozivom na spasenje.
"Zahvalni Bogu blagoslovit ćemo se svetom vodom u znak sjećanja na vlastito krštenje, ali još dublje, kao znak sjećanja na oproštenje, počevši od istočnoga grijeha i svih ostalih grijeha", kazao je nadbiskup te blagoslovio vodu kojom je potom poškropio nazočne vjernike u katedrali.
Nakon naviještenog evanđelja bogoslov Mostarsko-duvanjske biskupije Stipe Gabrić, prema drevnom crkvenom običaju, pročitao je Bogojavljenski navještaj Uskrsa za 2025., koji će Crkva slaviti 20. travnja, kao središte čitave liturgijske godine iz kojeg proistječu ostali sveti dani i pomični nadnevci blagdana.
Što se dogodilo na Bogojavljenje?
U prigodnoj propovijedi vrhbosanski nadbiskup je najprije zapitao "kako je to Bogojavljenje, zar se Bog nije objavio na Božić?". U vezi s tim je promišljao koji je sadržaj blagdana Bogojavljenja i koja bi bila njegova osnovna poruka? Na tragu toga istaknuo je kako se njegov smisao nalazi u odlomku iz pročitane Poslanice Efežanima u kojoj se navodi da su i pogani baštinici i dionici obećanja u Kristu.
"Ova istina je 'novost' koja se, draga braća i sestre, očitovala u događaju poklona mudraca s istoka koji su došli u Betlehem slijedeći zvijezdu i prolazeći kroz Jeruzalemu i raspitujući se gdje da nađu novorođenog. Svi narodi su tako pozvani biti dio naroda Božjega, novoga naroda Božjega koji se zove Crkva. Nama danas to izgleda vrlo razumljivo, normalno i sasvim prihvatljivo. No u ovo vrijeme kada se Isus rodio u židovskom narodu to baš i nije bilo razumljivo, nije bilo često prihvatljivo", kazao je nadbiskup Vukšić ističući kako je to izazvalo ljubomoru židovskoga naroda koji je mislio kako Bog dolazi samo njima i da je On "samo njihov Bog".
Svi su narodi pozvani
Posvijestio je kako od Bogojavljenja Isusu se ne klanjaju samo pripadnici izraelskog naroda već i drugi narodi. "Poklonom mudraca s istoka svi su pozvani, dakle, u novi narod Božji, u Crkvu kojoj je Isus glava, a svi pojedini ljudi i narodi, njezini udovi, mjesta i znakovi Isusove prisutnosti na ovome svijetu. To je Crkva, taj slavni Jeruzalem kojega Izaija prorok naviješta u prvom odlomku da će nad slavnim Jeruzalemom zablistati slava Božja kojoj će koračati svi narodi, ne samo jedan", kazao je mons. Vukšić pitajući se što to znači za današnjeg vjernika, to jest, "za mene i za tebe" te istaknuo je dvije stvari.
Kao prvu posvijestio je da "trebamo biti zahvalni gospodinu Bogu za ovu općenitost ponude spasenja i za ovaj opći poziv svim ljudima na spasenje" jer zahvaljujući istini da su i pogani postali dio Božjeg naroda "hrvatski su katolici stoljećima kasnije mogli postati po krštenju dio izabranoga novoga naroda".
"Druga važna poruka za nas, kršćane ove generacije, mogla bi se sastojati u ovoj informaciji o tome gdje su mudraci s istoka tražili Isusa. U Jeruzalemu. Onom Jeruzalemu koji je mjesto Božje prisutnosti, mjesto hrama njegova, mjesto iščitavanja i tumačenja riječi i objave Božje (...) I mi danas poput Tri mudraca nekoć možemo ispitivati gdje je Isus? Odgovor se nalazi u Božjoj riječi koju iščitavamo, u sakramentima, u svakom bratu i sestri, osobito u onome koji trpi, zbog bilo kojega razloga, bolesti, siromaštva, nemogućnosti školovanja, nedostatka posla, izostanka pravedne plaće, ratnih razaranja, nasilnih smrti, progona... Na svim tim mjestima prisutan je Krist Gospodin", kazao je nadbiskup podsjećajući kako se na Bogojavljenje objavio Bog i predstavnicima poganskih naroda i da ta činjenica treba biti poziv na zahvalu Gospodinu za tu milost "čiji smo i mi dio, jer smo iz onoga dijela ljudskoga roda, kojega Sv. Pavao naziva poganskim, postali dio Crkve i dio Božjega naroda.
"To je najveći blagoslov koji nebesa mogu dati i dala su svima nama na ovome svijetu. Neka, dragi Bog blagoslovi sve nas da nasljedujući Isusa Krista, Bogočovjeka, na ovome svijetu možemo biti glasnici istine i misionari istine", rekao je propovjednik na kraju.
Liturgijsko slavlje animirao je Katedralni mješoviti zbor Josip Stadler pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića. Asistirali su bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa pod ravnanjem profesora liturgike vlč. Ivana Rake.
Podsjetimo, odlukom biskupa BK-a BiH iz 2004. na Bogojavljenje se u BiH obilježava i Dan svetog djetinjstva ili Svjetski misijski dan djece.
Ž.I., KT