Pomoć vrhbosanskim svećenicima u RS-u

Zahvaljujući pomoći Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica početkom prosinca realiziran je projekt financijske podrške svećenicima Vrhbosanske nadbiskupije koji djeluju u Republici Srpskoj.

Odlukom ministra Edina Ramića Vrhbosanskoj nadbiskupiji uplaćen je iznos od 20 400,00 KM. Izravnu pomoć su tako dobila 24 svećenika koji djeluju u župama koje se teritorijalno nalaze u Republici Srpskoj, a koji nemaju zasnovan radni odnos kao vjeroučitelji u nekoj od škola ili nisu u mirovini te samim time nemaju riješeno zdravstveno i mirovinsko osiguranje.

Inače, na području manjeg bh. entiteta na teritoriju koji obuhvaća Vrhbosanska nadbiskupija nalaze se ukupno 33 župe u kojima djeluje 30 svećenika, dijecezanskih i redovničkih. Oni žive od darova malobrojnih vjernika, ali zbog posljedica pandemije koronavirusa, sveopćeg poskupljenja te sve manjeg dolaska vjernika iz dijaspore sve im je teže pokrivati redovite, osobne i župne, životne troškove.